Norge har feilet i planleggingen

Svar
juppe
Innlegg: 1124

Norge har feilet i planleggingen

Legg inn av juppe »

Norge har prioritert sammensausingen (EØS-avtalen) med EU i hele dette århundret for bygging av strømnett mot EU for eksport dit, i stedet for å bygge ut strømnettet i Norge for å imøtekomme behov her.

Dette kan dokumenteres på mange måter, her et eksempel fra Tromsø.

https://www.nordlys.no/tromso-kan-bli-d ... 34-2320528

Overgangen fra diesel-busser til el.busser stopper opp i Tromsø fordi Statnett har satt en effektiv stopper for Tromsøs klimaambisjoner. Fordi strømnettet nord for Svartisen er fullt, innføres det nå en grense på 5 MW for ny tilknytning.

"– Dette er kritisk for omstillingen av Nord-Norge. Tromsø risikerer å bli den siste byen i Norge med dieselbusser, og det i lang, lang tid, sier Ingvild Kilen Rørholt, fagansvarlig for transport i ZERO.

Hun mener situasjonen er et bevis på at norske myndigheter har feilet i planleggingen."

-------------------------------

Gjennom EØS-avtalen tvinges Norge til å måtte følge EUs regelverk. I mange tilfeller er det greit, mens i andre tilfeller er det svært ødeleggende for Norge fordi behovene her er andre enn i EU.
Elektrisk kraft er vel det området hvor Norge mottar mest ødeleggelser fra "den hellige skrift". Sammensausingen med EU har fratatt Norge kontrollen over vannkrafta og gitt oss Europas høyeste strømpriser. I tillegg er Norge forpliktet til enorme utbygginger av strømproduksjon og overføringskabler til EU i fremtiden.
Ikke bare er det norske skattebetalere som belastes utbyggingene, men som konsekvens får vi i tillegg høyere priser på strøm og nettleie.

Så ser vi at EØS-tilknytningen fører til økte CO2-utslipp i mange år framover og skaper problemer for vårt klima-regnskap.

Alt dette er ikke EUs skyld, men skyldes norske politikere som har tatt seg tilrette og trosset folkeflertallets 2 x nei til EU-integrernig.

juppe
Innlegg: 1124

Legg inn av juppe »

Juppe: "Ikke bare er det norske skattebetalere som belastes utbyggingene, men som konsekvens får vi i tillegg høyere priser på strøm og nettleie."

------------------------------

Legger til at sammensausingen med EU på strøm-området gir oss dyrere varer og tjenester, noe som er med på å drive produksjonskostnadene opp, gir oss dyrere varer og tjenester, samt høyere renter.

Gjennom EØS-avtalen er Norge kjørt skikkelig fast i gjørma.
EU har satt seg selv i en vanskelig situasjon med hensyn til energi og økonomi, det er ikke en norsk oppgave å rydde opp i deres problemer ved å lempe dem over på Norge og skape problemer her.

Svar

Create an account or sign in to join the discussion

You need to be a member in order to post a reply

Create an account

Not a member? register to join our community
Members can start their own topics & subscribe to topics
It’s free and only takes a minute

Registrer

Sign in

Gå tilbake til «Politikk - Norsk»