Et eksepsjonelt godt innlegg! Hvor er tommelfunksjonen når man trenger den?Centrist skrev: fre jul 30, 2021 8:24 pmTenkte å svare på dette tidligere i dag, men ser du har flere innlegg som det svares på av ulike debattanter. Allikevel stiller det seg flere spørsmål rundt dette. Du mener ingen kan tvinges: Det som skjer nå med koronasertifikat i ulike deler av verden er indirekte tvang; Dette kan ikke bestrides. Det du støtter USA og Frankrike for er faktisk tvang; Enten vaksineres du eller så mister du jobben, især når det handler om helsearbeidere. Videre, er det flere som ikke kan vaksineres av ulike grunner. Selv WHO har en egen side hvor de diskuterer hvem som ikke bør ta covid-vaksine, noe Yale University også har. Hva er planen din for disse? Skal disse få fritak? Tror du virkelig myndighetene er i stand til å finne alle disse, og samstundes unngå "svindlere" som forsøker å lure systemet? Dette vil føre til logistiske problemer, for å si det mildt.Ser du heller ikke de etiske problemstillingene rundt koronasertifikat/tvang til vaksinasjon?
Selv Erna Solberg kalte det Vesten har gjort det siste året for et paradigmeskifte; Våre myndigheter i Norge og andre land har tatt steg mot land vi ikke liker å sammenligne oss med. Erna Solberg (og FHI i pandemiplanen) sa 1.mars 2019 at "verden må ikke stoppe opp" og støttet ikke tiltak som nedstengning den gang. Hvordan stiller du deg til dette?
Ser du videre snakker endel om smitte. Hva er problemet med smitte når folk ikke blir innlagt? Man kan ikke kun snakke om smitte og smittetall, men konsekvensen av smitten. Dette har vi sett i flere kommuner i Norge under pandemien; Smitten i seg selv er et stort nok problem til å innføre forskrifter som sannsynligvis er ulovlige, og når noen uker har gått ser man at de har endt opp med 1-5 på sykehus under smittebølgen, og 0 døde. I prinsippet vil smitte uten sykehusinnleggelse kun være positivt, da et svært lavt antall vil treffes av såkalt long-covid, mens de andre sannsynligvis oppnår immunitet. Jeg har forsøkt å forstå slike tanker rundt smitte, men jeg klarer det ikke bare; Myndighetene stengte ned i mars 2019 for å unngå press/kollaps av helsetjenesten i Norge, ikke for å unngå smitte. Man kan gjerne kalle dette en side av samme sak, men det er det virkelig ikke nå når så mange har blitt vaksinert. Smitte i den situasjonen vi er i nå er akseptabelt ettersom det ikke fører til press på helsetjenesten. Det er altså under 20 stykker innlagt på sykehus i Norge per nå av covid. Det er et så absurd lavt antall at det virker som folk har problemer med å ta det innover seg.
Hva med argumentasjon rundt mutasjoner? Uten videre argumentasjon rundt det som allerede er blitt diskutert, så er basillen sitt poeng svært godt. Når det var snakk om mutasjoner på nyåret virket dette som det var noe nytt for den norske befolkningen: Totalt ureflektert at covid har mutert helt siden Wuhan, og det som var i Wuhan var ikke det som kom til Norge i februar 2019, og ei heller det som er i Norge nå. Det som derimot stiller seg som et viktig spørsmål rundt argumentasjonen om mutasjoner er; Norge vil være en av de første landene i verden som er fullvaksinert. Skal vi gå til et så autoritært steg å (indirekte) tvinge vaksinasjon fordi vi er redde for en potensiell mutasjon? Da må vi isåfall holde grensene våre stengt til minst 2025, og sannsynligvis lenger. Som igjen gjør at jeg kommer tilbake til FHIs råd om grenseontroll fra 2014. Hva så med resten av verden, om det dukker opp en mutasjon som vaksine kanskje virker noe svakere på i Afrika? Hva kan Norge gjøre med dette? Vi kan ikke stenge oss ute fra verden, merkelig nok har ikke Australias og NZ sitt forsøk vært helt suksessfullt...
Vi må innfinne i oss at covid kommer til å mutere, sannsynligvis frem til vi har vaksinert en stor andel av verden, som jeg personlig ikke ser for meg før i 2024-2025. Det å skulle argumentere for tvangsvaksinering på bakgrunn av dette er helt uforståelig i mine øyne.
Videre, du håper at Norge følger etter Frankrike og USA. Det har vi delvis gjort med koronasertifikatet, dog ikke så ekstremt som det Frankrike gjør. Kan ikke se at du har svart på spørsmålet om hva det er som tilsier at vi trenger dette i Norge. Så, gjerne svar på det. Vår vaksinasjonsdekning vil være svært høy, og dermed vil de uvaksinerte ikke tilføre noen utfordringer for oss. Dette vil være f.eks. mutasjoner, smittespredning for videre utfordringer for helsetjenesten. Dette er noe FHI forsøker å hinte frem også. I tillegg må du gjerne svare på et lignende spørsmål: Om man har høy nok vaksinasjonsdekning i et land (potensialt opp mot 90% av over 18 i Norge), hva er de direkte utfordringene med de som ikke vil la seg vaksinere? Du er jo beskyttet? Dette kan absolutt være et problem i land hvor vaksinasjonsdekningen vil være lavere for å oppnå flokkimmunitet; Allikevel må det nevnes at Johns Hopkins University har studier som viser at 70% vil være nok for covid. Johns Hopkins University er forøvrig det første universitet, og første vitenskapelige avdeling som begynte å telle covid smittetilfeller og dødsfall på verdensbasis og per land, så dette tar de på alvor.
Jeg må personlig si at jeg vurderte sterkt å ikke ta covid-vaksinen; Hovedsakelig for å protestere mot dette systemet av koronasertifikat og videre restriksjoner. Det er et helt vanvidd steg et tidligere liberalt Vesten har tatt den siste tiden. Samtidig vet jeg at statistikk sett, er en covid-infeksjon ikke noe å bekymre seg for. Delvis kan man si at jeg følte meg tvunget til å ta covid-vaksinen for å reise utenlands; Dog er dette noe jeg aksepterer og forstår. Innenlands koronasertifikat er noe som derimot er helt uaktuelt å bruke på personlig plan. Covid på samfunnsnivå er absolutt farlig, spesielt potensialet til å sette utfordringer på helsekapasiteten, men individuelt; For min del, neppe. Det er uansett irrelevant.
Til slutt vil jeg gjerne legge til et punkt som jeg personlig anser som særs relevant; Dette paradigmeskiftet som Erna Solberg nevnte. Etter 12.mars 2019 har det inntruffet en tankegang i Norge om at virkemiddelet mot en pandemi er nedstengning. Det virker som svært få husker hvilket sjokk det var da myndighetene stengte ned Norge på omtrent dagen. Ved neste pandemi frykter jeg at folkeopinionen vil kreve nedstengning svært fort, da minnet om covid-19 fortsatt sitter i. Som en videre konsekvens; En tankegang er at hvis ikke nedstengning fungerer, er virkemiddelet bare enda mer nedstengning. Det er ikke noen refleksjoner rundt FHIs pandemiske plan fra 2014; Erna Solberg kom unna kritiske spørsmål ved å svare "Vi hadde en pandemiplan, men ikke for denne pandemien" på direktesendt TV på NRK. Rett og slett en skam. For FHI mente at "aktivitetsbegrensninger for hele eller deler av befolkningen er i utgangspunktet ikke anbefalt, da kostnadene kan bli svært store og nytten kan være begrenset" og "Det frarådes å stenge grenser eller å innføre karantene av mistenkt smittede eller
masseundersøkelse av tilreisende da slike tiltak har liten effekt, er ressurskrevende og
strider mot prinsippet om ikke å bremse normal aktivitet unødig." Hvordan reflekter du rundt dette?
Dette er en pandemiplan før dette paradigmeskiftet i 2019; Det er ett så gigantisk steg fra FHIs råd om å ikke stenge grenser til å nærmest oppfordre land til å tvinge sin egen befolkning til å ta en vaksine (som eksempelvis Pfizer, som viser seg å være en aldeles utmerket vaksine) at jeg knapt har ord. Som kanskje er rart, da dette ble et nokså langt innlegg.![]()
Bare en liten ting - du skriver mye 2019 her hvor du nok egentlig mener 2020
