Hva hjelper Norge i å bli EU-medlem

Svar
juppe
Innlegg: 1124

Hva hjelper Norge i å bli EU-medlem

Legg inn av juppe »

Et flertall i den norske befolkningen har vært motstandere av norsk EU-medlemskap. Dette har ikke endret seg vesentlig til tross for at ja-partiene har brukt EØS-avtalen til å integrere Norge til EU tilnærmet på nivå med de EU-land som ikke er med på alt innen EU.

Motstanden mot EU-medlemskap har også stått imot ei sterk pro-EU media i Norge, som fremstiller EU som en redningsplanke for Norge uansett saksområde og hendelser.
De siste årene har ja-partiene og media brukt internasjonale hendelser, som f.eks Trump (handel) og krigen i Ukraina (militær trussel fra Russland) til omfattende skremselspropaganda mot den norske befolkningen.

Dette har ført til en viss fremgang for ja-siden, både for EØS og EU.
Det er imidlertid vanskelig å se at Norge har fått noen negative konsekvenser av Trump og Russland. De som følger med på krigen i Ukraina informerer om at russerne står i stampe og har mistet godt over 1 million soldater, mens handelen med USA tilsynelatende går som før.

Så da må spørsmålet være, hva hjelper det Norge å bli medlem av EU, som jo selv er rammet av Trump og trusselen fra Russland?
Opplyser om at Norge har et hundretalls bilaterale samarbeidsavtaler med EU, og at Norge er medlem av NATO.

OrmenLange
Innlegg: 2169

Legg inn av OrmenLange »

EU skal selges inn for nordmenn som et forsvarspolitisk samarbeid nå, selv om det ikke er det det er. Kanskje kan EU bli det på sikt, men det er høyst uvisst på dette tidspunkt.

For Norge å gå inn i et forgjeldet EU er en potensiell katastrofe, etter min mening. Hva skjer dersom først ett land, så neste, neste, osv. havner i økonomisk krise (a la Hellas)? Jeg tipper EU-byråkratene vil laste byrdene over på de rikeste landene. Da kan Norge vinke farvel til oljefondet.

pølsa
Innlegg: 2814

Legg inn av pølsa »

Denne russofobien som vi blir utsatt for er i ferd med å knekke stor del av den vestlige industrien, økte forsvarsbudsjetter, krig å forsvarsproduksjon gir ikke innovasjon i det lengre løpet. Det at de tyske bilprodusentene nå ønsker å legge om produksjonen til krigsmateriell tilsier at flere har innsett konkurranseevnen ikke lenger er tilstede og man går over til pisse i buksa politikk og kortvarig profitt løsning. Vi må effektivisere for å bli konkurransedyktige noe som innbefatter stor satsning på havner og infrastruktur som det ikke blir økonomisk spillerom for.

Ser engelskmennene har veivet med det russiske flagget og fjernet flere sanksjoner og går til innkjøp av russiske petroleum produkter.

Denne krigen kostet AS Norge enormt beløp som heller burde gått til å få i orden effektiv infrastrukturløsninger som senker kostnader og effektiviserer den norske industrien, blir ikke forbauset om "totalkostnaden" for den Ukrainske støtten vil komme til å tilsvare over 2 000 kilometer med firefelts motorvei å 110 km/t sone.

Svar

Create an account or sign in to join the discussion

You need to be a member in order to post a reply

Create an account

Not a member? register to join our community
Members can start their own topics & subscribe to topics
It’s free and only takes a minute

Registrer

Sign in

Gå tilbake til «Politikk - Norsk»