GÄrdsdattra skrev: tor des 30, 2021 9:32 pm Dagens regjering har halvert el-avgiften og tar halve av den delen av strÞmregningen som overstiger 70 Þre kwt fÞr el-avgift og moms. Jeg er ikke enig i at dette er Ä Þke avgiftene.
Ja, det er vanvittig frekt at de fremstiller det som at de "gir" noe nÄr de i realiteten "tar" veldig mye mer.
Det spiller ingen rolle for "vanlige folk" om de betaler penger til staten i form av "el-avgift", "Enova-avgift", "nettleie", kunstig hÞy strÞmpris eller en ny "StÞre-avgift". Det spiller heller ingen rolle om man betaler 5 % av et grunnlag pÄ 100 kr eller 50 % av et grunnlag pÄ 10 kr. Det som betyr noe er hvor mye "vanlige folk" hver mÄned mÄ betale til staten for Ä ha strÞm i huset.
Overordnet sett er 100 % av det folk betaler for strÞm og nettleie penger til staten. Det varierer om staten fÄr pengene direkte som avgift eller om de kommer via utbytter fra Statkraft og Statnett, men vÊr sikker: de kommer frem.
Det er heller ikke tvilsom at staten kan gi oss en strÞmpris pÄ rundt 30 Þre hvis de dropper det kreative grepet at vi mÄ kjÞpe strÞm pÄ bÞrs i konkurranse med utlendinger. Vi kan kjÞpe strÞm direkte fra Statkraft hvis politikerne Þnsker det.
Med det som utgangspunkt er det utrolig frekt at de fremstiller det som en "gave" at man slipper Ä betale ca 15-20 % av merkostnaden regjeringen pÄfÞrer oss. Det blir som hvis man fÞrst raner en bank og sÄ ber om heltestatus fordi man gir 15 % av det man har stjelt tilbake til banken. Det er fortsatt et ran og banken er fortsatt mye fattigere enn de var!
